Kaszel dziecka i badanie RTG klatki piersiowej dziecka

Zdjęcie rentgenowskie (RTG) klatki piersiowej ma umiarkowaną przydatność w diagnostyce przyczyny kaszlu. Nie należy się go domagać od lekarza ani zlecać samodzielnie. Większość przyczyn ostrego kaszlu lekarz może bez problemu rozpoznać na podstawie wywiadu i badania dziecka. Dotyczy to również zapalenia płuc, które w znacznej większości przypadków nie wymaga zdjęcia RTG, gdyż daje bardzo typowe objawy kliniczne. Istnieją jednak postacie zapalenia płuc, które dają niewielkie objawy kliniczne, natomiast duże zmiany na zdjęciu RTG. Podejrzewając takie nietypowe zapalenie płuc, lekarz może zlecić RTG.

RTG klatki piersiowej jest przydatne w razie podejrzenia tzw. aspiracji ciała obcego (czyli jego wpadnięcia do dróg oddechowych). Wbrew pozorom większości ciał obcych (np. pokarmów, plastikowych przedmiotów) nie widać na zdjęciu RTG. Ich obecność mogą zasugerować pewne charakterystyczne zmiany.
RTG klatki piersiowej należy wykonać przynajmniej raz u każdego dziecka z nawrotowym kaszlem, w tym z nawrotowymi zakażeniami dróg oddechowych, zwłaszcza płuc lub oskrzeli. Wskazaniem do RTG jest odkrztuszanie wydzieliny podbarwionej krwią.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Kaszel dziecka i badanie RTG klatki piersiowej dziecka

Przeczytaj też

Rodzaje kaszlu a choroby - jak na podstawie kaszlu zdiagnozować przyczynę?

W niektórych przypadkach jest to możliwe...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Ból mięśni międzyżebrowych po kaszlu? Czas zgłosić się do lekarza!

Kiedy dziecko zaczyna kaszleć, rodzice na ogół wyobrażają sobie bardzo poważną chorobę...

czytaj więcej

Kaszel bez powodu u dziecka - czy kaszel zawsze oznacza infekcję?

Kaszel jest podstawowym mechanizmem obronnym dróg oddechowych...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły