Ból mięśni międzyżebrowych po kaszlu? Czas zgłosić się do lekarza!

Kiedy dziecko zaczyna kaszleć, rodzice na ogół wyobrażają sobie bardzo poważną chorobę. Te wyobrażenia zwykle kształtują wcześniejsze przeżycia, takie jak hospitalizacja dziecka w trakcje jednej z wcześniejszych infekcji. Jest to bardzo duży problem emocjonalny dla rodziców, którzy obawiają się na przykład ponownego zapalenia płuc lub zapalenia krtani. Skutkiem tego są bardzo wczesne wizyty u lekarza, jeszcze zanim infekcja się w pełni rozwinie, w nadziei, że lekarz będzie w stanie zapobiec rozwojowi choroby. Niestety większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, a jak dotąd nie dysponujemy lekami, które mogłyby hamować działanie wirusów, dlatego nawet wcześniejsza wizyta u lekarza na ogół nie wpłynie na przebieg choroby.

Ponieważ kaszel występuje w przebiegu większości zakażeń układu oddechowego, w razie jego pojawienia się na ogół nie ma potrzeby szybkiej konsultacji z lekarzem. Interwencja lekarska może wyraźnie pomóc w zmniejszeniu nasilenia kaszlu i skróceniu czasu jego utrzymywania się tylko w wyjątkowych sytuacjach. Rodzice często się niepokoją, ponieważ w pierwszych dniach choroby nasilenie kaszlu się zwiększa. Jest to bardzo częste zjawisko i na ogół nie powinno wzbudzać niepokoju (p. Kaszel w przebiegu ostrego zakażenia dróg oddechowych). Wizyta u lekarza tak naprawdę jest potrzebna, kiedy ogólny stan dziecka się pogarsza lub można podejrzewać rozwijające się zapalenie płuc. Do niepokojących objawów należy zatem wysoka gorączka (>39 stopni), wyraźnie przyspieszony i pogłębiony oddech, wysiłek oddechowy (widać pracę dodatkowych mięśni, wciąganie przestrzeni międzyżebrowych), głośny oddech (zwłaszcza świszczący), zmiana zabarwienia skóry (na siną, szarą, bladą), znaczne pogorszenie apetytu i niechęć do picia, wyraźna apatia lub zmiana zachowania (które nie ustępują po obniżeniu gorączki). Właśnie na te objawy muszą zwracać uwagę rodzice, ponieważ łatwo można je wykryć, obserwując dziecko. Doświadczenie, jak postępować, przyjdzie wraz z kolejnymi, nieuniknionymi infekcjami.

Ze względów bezpieczeństwa do lekarza należy się zgłaszać w razie wystąpienia kaszlu u małego niemowlęcia (do ukończenia 4. miesiąca życia).

Wizyta u lekarza jest konieczna w przypadku podejrzenia zachłyśnięcia się ciałem obcym. Jeżeli zatem małe dziecko bawiło się małym przedmiotem, trzymało go w ustach, a następnie pojawił się napad ostrego kaszlu i nigdzie nie można znaleźć tego przedmiotu, to prawdopodobnie wpadł on do dróg oddechowych.

Do lekarza należy się również zgłosić, jeżeli w otoczeniu dziecka wystąpiły przypadki krztuśca. Jeżeli od szczepienia na krztusiec minęło już kilka lat, lekarz może się zdecydować zastosować profilaktycznie antybiotyk. Podanie antybiotyku będzie też wskazane, jeżeli kaszel wystąpi u osoby, która kontaktowała się z osobą chorą na krztusiec.

W większości przypadków ostry kaszel w przebiegu infekcji ustępuje w ciągu 2-3 tygodni. Jeżeli przeciąga się do ponad 2 tygodni bez wyraźnej poprawy, należy się zgłosić do lekarza.

Wizyty u lekarza wymaga także odkrztuszanie obfitej wydzieliny ropnej lub wydzieliny zabarwionej krwią.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Ból mięśni międzyżebrowych po kaszlu? Czas zgłosić się do lekarza!

Przeczytaj też

Ksztusiec u dzieci - czy moje dziecko może zachorować? - porady eksperta

Krztusiec (koklusz) to swoista choroba bakteryjna wywoływana przez pałeczkę krztuśca (Bordetella pertussis)...

czytaj więcej

Kaszel bez powodu u dziecka - czy kaszel zawsze oznacza infekcję?

Kaszel jest podstawowym mechanizmem obronnym dróg oddechowych...

czytaj więcej

Rodzaje kaszlu a choroby - jak na podstawie kaszlu zdiagnozować przyczynę?

W niektórych przypadkach jest to możliwe...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Uciążliwy kaszel u dziecka - kiedy może być groźny?

Sam kaszel na ogół nie jest groźny (może poza krztuścem, który może istotnie zaburzać oddychanie)...

czytaj więcej

Kaszel w ostrym zakażeniu dróg oddechowych

Kaszel występuje w przebiegu praktycznie każdego infekcyjnego zapalenia dróg oddechowych...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły