Leki wykrztuśne i leki mukolityczne bez recepty na kaszel u dziecka

Jeżeli kaszel jest wilgotny, chcemy zastosować metody, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej ewakuację. Do tego potrzebna jest przede wszystkim woda, dlatego należy zadbać o to, aby dziecko z wilgotnym kaszlem dużo piło. Często takie działania wystarczą do odpowiedniego upłynnienia wydzieliny i stosowanie leków mukolitycznych (czyli upłynniających wydzielinę śluzową w drogach oddechowych) nie jest wtedy konieczne.

Leki mukolityczne mogą mieć kilka mechanizmów działania:

  1. Dostępny bez recepty ambroksol i bromheksyna oprócz działania mukolitycznego (zmniejszenie lepkości wydzieliny), wykazują również działanie zwiększające wydzielanie gruczołów błony śluzowej, co upłynnia wydzielinę ale jednocześnie zwiększa nieco jej objętość.
  2. N-acetylocysteina, która przede wszystkim rozbija tzw. mostki siarczkowe w śluzie, znacznie go upłynniając.
  3. Bez recepty dostępna jest również karbocysteina, która ma mieszany charakter działania – wpływa na skład wydzieliny oskrzelowej (ilość i rodzaj glikoprotein) oraz rozbija mostki siarczkowe. Dzięki temu zmniejsza lepkość śluzu i ułatwia odkrztuszanie.

Chociaż przeprowadzono wiele badań, nie wykazano korzystnego wpływu leków mukolitycznych na przebieg ostrych zakażeń dróg oddechowych (czyli nie skracają one czasu utrzymywania się objawów). Mogą one jednak łagodzić objawy, jeżeli dziecko kaszle wilgotno, słychać lub czuć rękami wydzielinę rzężącą w drogach oddechowych, która nie może się „oderwać”. W takiej sytuacji kaszel staje się coraz bardziej męczący, lecz nie spełnia swojej funkcji. Lek mukolityczny rozrzedzi wydzielinę i ułatwi jej „oderwanie”, odkrztuszenie, lepiej oczyści drogi oddechowe i ostatecznie może ograniczyć częstość kaszlu i poprawić komfort dziecka. Dziecko będzie kaszleć rzadziej, ale „porządnie”.

Ostatnio popularne jest podawanie ambroksolu w inhalacji, choć nie ma to przewagi nad jego podaniem doustnym. Inhalacja trwa znacznie dłużej i wymaga specjalistycznego sprzętu, jest przez to mniej wygodna i bardziej kosztowna. Duża część preparatu zamiast trafić do dolnych dróg oddechowych pozostaje w nosie lub unosi się wokół dziecka (mało które małe dziecko potrafi spokojnie wytrzymać w trakcie inhalacji). Metoda ta może być przydatna, jeżeli dziecko nie chce wypić syropu lub po nim wymiotuje.

W fazie wilgotnego kaszlu, zwłaszcza jeżeli stosujemy leki mukolityczne, należy zachęcać dziecko do częstszego kaszlu i usuwania wydzieliny z dróg oddechowych.

Rzeczywiste leki wykrztuśne stosowane są rzadziej. Mają one stymulować gruczoły do wydzielania większej ilości wydzieliny, niekiedy na drodze odruchowej. Do najpopularniejszych należy guajafenazyna i jodek potasu. Leki te są stosowane od dawna, jednak w zasadzie kwestionuje się ich skuteczność. Wydaje się, że ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po podaniu tych leków przewyższa spodziewane korzyściami z ich stosowania.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Leki wykrztuśne i leki mukolityczne bez recepty na kaszel u dziecka

Produkty Pico

HeliPico to lek w postaci syropu do stosowania w przypadku mokrego kaszlu.

Helipico to preparat roślinnego pochodzenia. W jego skład wchodzi suchy wyciąg z liści bluszczu pospolitego, który odpowiada za działanie wykrztuśne. Skutecznie pomaga w redukowaniu mokrego kaszlu.

Poznaj HeliPico

Powiązane Artykuły

Suchy kaszel u dziecka - leki i domowe sposoby

Kaszel suchy na ogół występuje w pierwszej i ostatniej fazie zakażenia...

czytaj więcej

Kaszel mokry u dziecka - leczenie

Jeżeli kaszel jest wilgotny, należy zastosować metody, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej ewakuację...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły