Leki do nebulizacji dla dzieci - jak wybrać inhalator dla dziecka?

Rzeczywiście, obserwując rodziców, można mieć wrażenie, że nebulizator (inhalator elektryczny) powinien być częścią wyprawki dziecka. Chęć posiadania nebulizatora wynika z tego, że w naturze zarówno rodziców, jak i lekarzy, jest coś robić, gdy tymczasem często wcale nie trzeba podejmować żadnych działań. Problem leży po obu stronach, ponieważ z jednej strony rodzice oczekują od lekarza konkretnego działania, a z drugiej strony lekarze chcą uniknąć stosowania interwencji, które niekiedy wiążą się z działaniami niepożądanymi. Zlecając roztwór soli, czy nawet lek w nebulizacji oczekujemy, że będzie on działał głównie w obrębie dróg oddechowych, a jego mniejsza część dostanie się do organizmu dziecka. Jeżeli jednak mniejsza część dostaje się do organizmu dziecka to i mniejsza część wykonuje swoje działanie. Może być to mniej skuteczne.

Za pomocą nebulizatora podajemy dziecku sól fizjologiczną, wziewne glikokortykosteroidy, leki rozszerzające oskrzela lub mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę). Tak naprawdę większość dzieci nie musi mieć w domu nebulizatora. Nebulizacja nie jest wygodną metodą leczenia. Przygotowanie leku oraz jego podanie trwa niekiedy kilkanaście minut. Wiele dzieci nie lubi inhalacji i chęć jej wykonania kończy się małą walką, trzymaniem dziecka na siłę w jednej pozycji. Większość leku ulatuje w powietrze i tak naprawdę nie dociera do dróg oddechowych dziecka. Aby rozrzedzić wydzielinę , wystarczy podać dziecku nieco więcej wody do picia lub lek mukolityczny doustnie. Przynajmniej będzie wiadomo, ile tego leku dziecko przyswoiło.

Wziewne glikokortykosteroidy i leki rozszerzające oskrzela typowo stosuje się w leczeniu astmy. Ich zalecanie w większości zakażeń układu oddechowego jest nieuzasadnione. Wyjątkiem może być podgłośniowe zapalenie krtani (jednak w leczeniu tej choroby dysponujemy skuteczniejszymi lekami doustnymi) lub niektóre zapalenia oskrzeli przebiegające ze zwężeniem ich średnicy. Badania wykazują, że leki te nie przyspieszają ustępowania dolegliwości w przebiegu innych zapaleń dróg oddechowych. Te zakażenia po prostu ustępują samoistnie. Oczywiście takie leczenie należy prowadzić zgodnie z zaleceniami lekarza.

Podsumowując, nebulizacje naprawdę są przydatne tylko w wyjątkowych sytuacjach i na pewno nie jest konieczne posiadanie nebulizatora w domu.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Leki do nebulizacji dla dzieci - jak wybrać inhalator dla dziecka?

Przeczytaj też

Czy kaszel należy hamować? Jeżeli tak, to kiedy?

Generalnie warto łagodzić kaszel suchy, który wyraźnie pogarsza jakość życia...

czytaj więcej

Stawianie baniek u dzieci - sposób na infekcje

W żadnym wiarygodnym badaniu nie wykazano, że bańki łagodzą przebieg zakażeń układu oddechowego z towarzyszącym kaszlem...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Domowe sposoby na kaszel w nocy - olejek kamforowy

W naszej naturze leży chęć podjęcia jakiegokolwiek działania...

czytaj więcej

Jak złagodzić kaszel u dziecka? Leki wziewne i inne metody

Jeżeli metody niefarmakologiczne są nieskuteczne, można rozważyć zastosowanie preparatów...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły