Postacie stosowanych środków na podrażnienie gardła

Aktualnie różne postaci preparatów łagodzących podrażnienie gardła zawierają te same substancje. Logicznie rzecz biorąc, najdłużej powinny działać te, które mają najdłuższy kontakt z błonami śluzowymi jamy ustnej i gardła, czyli tabletki do ssania (pastylki) oraz lizaki. Wybierając preparat, należy pamiętać jednak o tym, że małe dzieci są narażone na ryzyko ich wpadnięcia do dróg oddechowych, dlatego nie należy im podawać tabletek do ssania i lizaków. Dobrym rozwiązaniem są natomiast gęste, lepkie, słodkie syropy (np. z zawartością prawoślazu) powlekające podrażnioną błonę śluzową gardła. Nawet u starszych dzieci i dorosłych należy zachować dużą ostrożność i nie ssać tabletek w czasie intensywnego ruchu (bieganie, skakanie, a nawet intensywny chód).

W wielu preparatach na ból gardła dostępnych bez recepty znajdują się substancje znieczulające, takie jak lidokaina, benzokaina czy benzydamina (która ma też działanie przeciwzapalne). Aby zminimalizować ryzyko ich przedawkowania, należy postępować zgodnie z zasadami dawkowania podanymi przez producenta.

Wiele preparatów zawiera też substancje odkażające. Jednak nigdy nie udowodniono, aby ich stosowanie wpływało na czas utrzymywania się infekcji. Większość zakażeń ma przyczynę wirusową. Wirusy bardzo często atakują kilka pięter układu oddechowego, a środek odkażający działa tylko w jamie ustnej oraz w gardle przez krótki czas. Ponadto wirusy powielają się wewnątrzkomórkowo i środki odkażające nie mają do nich dostępu. Zatem wirusy i tak przeżyją. W przypadku anginy bakteryjnej jedyną możliwością skutecznego usunięcia bakterii jest zastosowanie antybiotykoterapii, a miejscowe preparaty odkażające nie odgrywają istotnej roli.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Postacie stosowanych środków na podrażnienie gardła

Przeczytaj też

Inteligentny syrop na kaszel suchy i mokry - czy warto?

Aktualnie panuje moda na stosowanie różnych preparatów złożonych...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Domowe sposoby na podrażnione gardło i spływający katar

Podrażnienie gardła można łagodzić w podobny sposób jak kaszel...

czytaj więcej

Podrażnione gardło u dziecka - co podrażnia gardło i jak leczyć objawy?

Częstymi przyczynami podrażnienia gardła są zakażenia górnych dróg oddechowych, najczęściej o etiologii wirusowej...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły