Ciągły kaszel i katar u dziecka - kiedy choroba "może zejść na oskrzela"?

Z praktyki lekarskiej wynika, że według wielu rodziców pojawienie się wilgotnego kaszlu jest spowodowane ściekaniem wydzieliny z nosa do dolnych dróg oddechowych. Dolne drogi oddechowe są jednak świetnie chronione przed wciekaniem wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Służą temu struktury nagłośni (to narząd, który przy przełykaniu nakrywa od góry wejście do krtani), krtani, a także odruch kaszlowy. Katar, po którym rozwija się kaszel, jest na ogół spowodowany zakażeniem wirusowym. To właśnie wirus, przemieszczając się po powierzchni błon śluzowych, wywołuje stan zapalny kolejnych odcinków dróg oddechowych. Sama obecność kataru nie odgrywa tu zatem żadnej roli.

Rodzice, zgłaszając się do lekarza z dzieckiem z powodu kataru, chcieliby zapobiec zajęciu oskrzeli. Niestety nawet objawowa likwidacja kataru nie zapobiegnie rozszerzaniu się zakażenia. Nie dysponujemy lekami zwalczającymi wirusy wywołujące częste zakażenia dróg oddechowych, dlatego u młodszych dzieci na ogół nie udaje się zapobiec zajęciu oskrzeli, które manifestuje się wilgotnym kaszlem (p. Co to jest ostre zapalenie oskrzeli? Czy należy się go bać?). Starsze dzieci często same radzą sobie z taką infekcją, która często kończy się u nich na katarze, ewentualnie bólu gardła.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Ciągły kaszel i katar u dziecka - kiedy choroba

Przeczytaj też

Ból mięśni międzyżebrowych po kaszlu? Czas zgłosić się do lekarza!

Kiedy dziecko zaczyna kaszleć, rodzice na ogół wyobrażają sobie bardzo poważną chorobę...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Szczekający kaszel u dziecka - czy należy się go obawiać?

czytaj więcej

Ostre zapalenie oskrzeli - objawy, przebieg, rodzaje

Zapalenie oskrzeli jest często demonizowane, a także zupełnie niesłusznie traktowane jako wskazanie do włączenia antybiotyku...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły