Czy dziecko z kaszlem może iść do przedszkola - epidemia w szkole

Każde dziecko, kontaktując się z nowym wirusem, może zachorować, ponieważ jego organizm jeszcze nie potrafi z nim walczyć. Przyczyną kaszlu u dziecka oczywiście może być jakieś świeże zakażenie dróg oddechowych, ale może to też być faza ustępowania infekcji. Okres zakaźności w wirusowym zapaleniu dróg oddechowych trwa około tydzień. Z drugiej strony, po ustąpieniu infekcji kaszel będzie się utrzymywał jeszcze przez wiele tygodni, a dziecko już wtedy nie zaraża. Zatem bardziej prawdopodobne jest, że takie kaszlące dziecko nie jest groźne dla innych dzieci.

Należy też pamiętać, że dziecko zaraża nawet kilka dni przed pojawieniem się objawów zakażenia dróg oddechowych. Inne dzieci nabędą zatem infekcję w czasie, gdy nikt się tego nie spodziewa. Stąd właśnie biorą się epidemie przedszkolne i szkolne.

Warto zatem być wyrozumiałym w stosunku do rodziców wielu kaszlących dzieci, one naprawdę na ogół nie stanowią już zagrożenia. Każdy rodzic przez to przechodzi. Izolować należy natomiast dzieci, u których infekcja trwa dopiero kilka dni lub przebiega z gorączką (takiego dziecka nikt rozsądny raczej nie pośle do żłobka lub przedszkola).

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Czy dziecko z kaszlem może iść do przedszkola - epidemia w szkole

Przeczytaj też

Kaszel bez powodu u dziecka - czy kaszel zawsze oznacza infekcję?

Kaszel jest podstawowym mechanizmem obronnym dróg oddechowych...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Kaszel i gorączka u dziecka a spacer zimą?

Jeżeli rozwija się świeża infekcja, zwłaszcza przebiegająca z gorączką, rozsądne jest pozostawienie dziecka w domu...

czytaj więcej

Uciążliwy kaszel u dziecka - kiedy może być groźny?

Sam kaszel na ogół nie jest groźny (może poza krztuścem, który może istotnie zaburzać oddychanie)...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły