Jak długo może utrzymywać się kaszel po infekcji, zapaleniu oskrzeli?

Kaszel w przebiegu ostrej infekcji może się utrzymywać nawet przez 3 tygodnie. Badania wykazały, że około 40% dzieci w wieku szkolnym kaszle nawet 10 dni po wystąpieniu objawów przeziębienia, 25% przez 14 dni, a u 10% dzieci w wieku przedszkolnym kaszel utrzymuje się nawet przez 3-4 tygodni po infekcji układu oddechowego. Jeżeli widać w tym okresie poprawę i dziecko dobrze się czuje, nie ma potrzeby zgłaszania się do lekarza. Kaszel może się utrzymywać jeszcze dłużej wskutek tzw. poinfekcyjnej nadwrażliwości oskrzeli manifestującej się kaszlem w określonych sytuacjach (p. Co to jest poinfekcyjna nadreaktywność oskrzeli?).

Jeżeli kaszel utrzymuje się przez ponad 3-4 tygodnie, a zwłaszcza jeżeli się nasila, należy skorzystać z porady lekarskiej. Najczęściej taki stan jest następstwem wystąpienia kolejnej infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola.

W przypadku kaszlu trwającego 3-8 tygodni mówimy o kaszlu przedłużającym się, a kaszel utrzymujący się ponad 8 tygodni nazywamy kaszlem przewlekłym. Przyczyną przewlekłego utrzymywania się kaszlu może być astma, aspiracja ciała obcego, nieprawidłowości anatomiczne dróg oddechowych i inne zaburzenia, takie jak choroba refluksowa przełyku, zapalenie zatok przynosowych, mukowiscydoza.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Jak długo może utrzymywać się kaszel po infekcji, zapaleniu oskrzeli?

Produkty Pico

HeliPico to lek w postaci syropu do stosowania w przypadku mokrego kaszlu.

Helipico to preparat roślinnego pochodzenia. W jego skład wchodzi suchy wyciąg z liści bluszczu pospolitego, który odpowiada za działanie wykrztuśne. Skutecznie pomaga w redukowaniu mokrego kaszlu.

Poznaj HeliPico

Powiązane Artykuły

Ostre zapalenie oskrzeli - objawy, przebieg, rodzaje

Zapalenie oskrzeli jest często demonizowane, a także zupełnie niesłusznie traktowane jako wskazanie do włączenia antybiotyku...

czytaj więcej

Czym jest poinfekcyjna nadreaktywność oskrzeli?

Każde zapalenie dróg oddechowych, w tym oskrzeli...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły