Kaszel rano u dorosłego człowieka - dlaczego kaszlemy?

Oczywiście tak. Kaszel jest mechanizmem obronnym, a w ciągu dnia wielokrotnie zdarzają się sytuacje, w których trzeba chronić drogi oddechowe. Najprostszym i najczęstszym jest zachłyśnięcie się niewielką ilością śliny. Ponadto błona śluzowa zawsze produkuje niewielką ilość wydzieliny, albo samoistnie (taka jest jej budowa), albo w odpowiedzi nawet na minimalne podrażnienie (dym, kurz, smog, zmiana temperatury). Najprościej to zobaczyć na przykładzie nosa, który zawsze jest w środku wilgotny. W momencie powstania w dolnych drogach oddechowych niewielkiej ilości wydzieliny, trzeba ją odkrztusić. Do tego właśnie służy kaszel.

Z przeprowadzonych obiektywnych badań wynika, że zdrowe dzieci (czyli bez infekcji) kaszlą średnio 11 razy dziennie, a niektóre nawet ponad 30 razy dziennie. Szacuje się też, że w każdym miesiącu kaszel występuje u około 1/3 dzieci, a u istotnego odsetka ma postać przewlekłą.

Rodzice bardzo często niepokoją się, słysząc dziecko kaszlące kilkakrotnie w ciągu dnia. Mogą wtedy posłuchać siebie, a nawet założyć dzienniczek obserwacji kaszlu. Jeżeli jakieś zjawisko występuje u zdrowego dorosłego, nie ma powodu, dla którego miałoby nie wystąpić u zdrowego dziecka.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Kaszel rano u dorosłego człowieka - dlaczego kaszlemy?

Przeczytaj też

Przyczyny kaszlu u dzieci i jak radzić sobie z odruchem kaszlowym

Kaszel oczyszcza drogi oddechowe z obcych ciał, bakterii, substancji drażniących,śluzów i płynów...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Jak rozpoznać kaszel alergiczny u swojego dziecka?

Rodzice często przypisują występowanie kaszlu podejrzewanej alergii...

czytaj więcej

Przewlekłe zapalenie oskrzeli u dziecka - obawy towarzyszące chorobie

U dzieci nie rozpoznaje się przewlekłego zapalenia oskrzeli, w przeciwieństwie do dorosłych...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły