Szkodliwy wpływ dymu tytoniowego na układ oddechowy

Dym tytoniowy ewidentnie uszkadza nabłonek dróg oddechowych. Zaburza czynność rzęsek (znajdujących się na powierzchni komórek nabłonka), które odpowiadają za transport szkodliwych substancji poza układ oddechowy. Stymuluje także czynność gruczołów, zwiększając ilość wydzieliny. Dzieci biernie wdychające dym tytoniowy kaszlą więcej i jest to zwykle związane z paleniem tytoniu przez rodziców. O palenie papierosów należy także podejrzewać nastolatków z nawracającym lub przewlekłym kaszlem. Przekonujące dane naukowe potwierdzają, że narażenie na substancje drażniące, takie jak dym tytoniowy i zanieczyszczenia występujące w domu, nasila kaszel.

Wprawdzie niewiele danych potwierdza korzyści z eliminacji wziewnych substancji drażniących ze środowiska, jednak wydaje się, że podjęcie próby eliminacji (w tym dymu tytoniowego) takiego narażenia jest rozsądne zarówno w odniesieniu do kaszlących, jak i zdrowych dzieci.

Jeżeli ktokolwiek w domu pali papierosy, to wyeliminowanie kaszlu u dziecka może być niemożliwe, ponieważ jego układ oddechowy jest ciągle drażniony przez dym. Szkodliwe jest również palenie w innym pomieszczeniu w tym samym mieszkaniu. Dym bez problemu pokonuje tak małe odległości i tak samo drażni drogi oddechowe. Równie szkodliwe, o ile nie bardziej, jest palenie w samochodzie, nawet przy uchylonym oknie. Z racji małej objętości powietrza stężenie dymu w samochodzie jest o wiele większe. Nawet jeżeli palacz wychodzi z mieszkania, to jego ubranie jest przesiąknięte dymem i substancjami smolistymi. Kontakt z takim ubraniem również może podrażniać drogi oddechowe dziecka i powodować kaszel.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Szkodliwy wpływ dymu tytoniowego na układ oddechowy

Przeczytaj też

Przyczyny kaszlu u dzieci i jak radzić sobie z odruchem kaszlowym

Kaszel oczyszcza drogi oddechowe z obcych ciał, bakterii, substancji drażniących,śluzów i płynów...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Kaszel bez powodu u dziecka - czy kaszel zawsze oznacza infekcję?

Kaszel jest podstawowym mechanizmem obronnym dróg oddechowych...

czytaj więcej

Kaszel w ostrym zakażeniu dróg oddechowych

Kaszel występuje w przebiegu praktycznie każdego infekcyjnego zapalenia dróg oddechowych...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły