Kaszel w ostrym zakażeniu dróg oddechowych

Kaszel występuje w przebiegu praktycznie każdego infekcyjnego zapalenia dróg oddechowych. Większość takich zakażeń ma charakter wirusowy (najczęstszym jest tzw. przeziębienie, czyli wirusowe zapalenie nosa i gardła). Na podstawie objawów klinicznych w zasadzie nie da się wiarygodnie i powtarzalnie odróżnić zakażenia wirusowego od bakteryjnego. Zakażenia wirusowe, podobnie jak bakteryjne, mogą przebiegać z bardzo wysoką gorączką. Zakażenia wirusowe utrzymują się krócej niż bakteryjne i ustępują samoistnie, jednak niekiedy jego objawy zmniejszają się dopiero po 1-2 tygodniach.

Kaszel może być pierwszym objawem zakażenia, ale najczęściej poprzedza go katar (co jest typowe dla zakażenia wirusowego). Na ogół początkowo obserwuje się kaszel suchy, który dopiero po kilku dniach zmienia się w mokry (produktywny, wilgotny). W ciągu kilku (5-7 dni) pierwszych dni choroba wyraźnie się nasila i nie należy tego od razu interpretować jako wyraźne pogarszanie się stanu dziecka. Takie są typowe fazy stanu zapalnego w drogach oddechowych. U niektórych dzieci jednak od razu występuje kaszel mokry. Intensywny kaszel wilgotny najczęściej spowodowany jest odkrztuszaniem wydzieliny z tchawicy oraz oskrzeli, a także wydzieliny spływającej z nosa po tylnej ścianie gardła. Kolejność pojawiania się różnych rodzajów kaszlu w przebiegu ostrego zakażenia w zasadzie nic nie zmienia w rozumowaniu lekarza.

Z uwagi na ochronną i oczyszczającą funkcję kaszlu w przebiegu ostrych infekcji, na ogół nie należy go tłumić, bo przecież pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych. Jednak w pewnych sytuacjach hamowanie kaszlu jest pomocne, na przykład wieczorem, aby ułatwić dziecku zaśnięcie i spokojne przespanie nocy (p. Czy kaszel należy hamować? Jeżeli tak, to kiedy? oraz Kiedy kaszel wymaga zgłoszenia się do lekarza?). Celem naszego postępowania ma być poprawa komfortu dziecka.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Kaszel w ostrym zakażeniu dróg oddechowych

Przeczytaj też

Ból mięśni międzyżebrowych po kaszlu? Czas zgłosić się do lekarza!

Kiedy dziecko zaczyna kaszleć, rodzice na ogół wyobrażają sobie bardzo poważną chorobę...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Przyczyny kaszlu u dzieci i jak radzić sobie z odruchem kaszlowym

Kaszel oczyszcza drogi oddechowe z obcych ciał, bakterii, substancji drażniących,śluzów i płynów...

czytaj więcej

Kaszel bez powodu u dziecka - czy kaszel zawsze oznacza infekcję?

Kaszel jest podstawowym mechanizmem obronnym dróg oddechowych...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły