Nawracający kaszel u dziecka

Nawracający kaszel bez świszczącego oddechu występuje powszechnie, zwłaszcza u dzieci, które w żłobku lub przedszkolu są narażone na częsty kontakt z innymi chorymi dziećmi. U takich dzieci objawowe infekcyjne zapalenia górnych dróg oddechowych z towarzyszącym kaszlem typowo występują 7–10 razy w roku. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że pojedynczy epizod przeziębienia może się utrzymywać przez 2-3 tygodni, to nic dziwnego, że według rodziców dziecko jest prawie cały czas chore. Po infekcji dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola przez tydzień, a potem znowu choruje. Prawie zawsze jest to normalne zjawisko, na które musi się przygotować każdy rodzic małego dziecka. Każdą infekcję traktuje się wtedy jako nową chorobę i wdraża postępowanie zależne od fazy zakażenia oraz jego objawów.

Jeżeli pomiędzy infekcjami przeziębieniowymi kaszel ustępuje całkowicie, to na ogół nie ma powodu, aby poszukiwać ich poważniejszej przyczyny. Lekarz będzie natomiast poszukiwać przyczyny nawrotowych zapaleń płuc, zapaleń oskrzeli ze świszczącym oddechem lub zakażeń wymagających częstych hospitalizacji i dożylnych antybiotyków.

U dzieci z nawracającym kaszlem często pochopnie rozpoznaje się astmę. Jeżeli dziecko nie ma nawracających epizodów świszczącego oddechu, to jest bardzo mało prawdopodobne, aby jego przyczyną była astma (której najbardziej charakterystycznym objawem jest właśnie świszczący oddech). Mimo to dzieci z przewlekłym kaszlem często otrzymują leczenie przeciwastmatyczne, które przynosi niewielkie korzyści lub jest nieskuteczne. W takim przypadku nie należy kontynuować tego leczenia, ale oczywiście wszelkie decyzje w tej kwestii powinien podejmować lekarz.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Nawracający kaszel u dziecka

Przeczytaj też

Szczekający kaszel u dziecka - czy należy się go obawiać?

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Suchy kaszel u dziecka - leki i domowe sposoby

Kaszel suchy na ogół występuje w pierwszej i ostatniej fazie zakażenia...

czytaj więcej

Kaszel mokry u dziecka - leczenie

Jeżeli kaszel jest wilgotny, należy zastosować metody, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej ewakuację...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły