Suchy kaszel u dziecka - leki i domowe sposoby

Kaszel suchy na ogół występuje w pierwszej i ostatniej fazie zakażenia. W pierwszej fazie trwa krótko i zwykle zmienia się w kaszel wilgotny (p. Jak odróżnić fazy kaszlu [kaszel suchy i mokry]?). Nasze postępowanie nie ma wpływu na taką ewolucję choroby. W ostatniej fazie zakażenia suchy kaszel jest objawem ustępowania choroby i może się utrzymywać przez dłuższy czas (p. Co to jest poinfekcyjna nadreaktywność oskrzeli?).

Sam kaszel zwykle nie jest szkodliwy dla zdrowia, chyba że ze względu na duże nasilenie utrudnia dziecku oddychanie (co może się zdarzyć w przebiegu krztuśca). To, na ile kaszel pogarsza jakość życia, jest kwestią bardzo indywidualną. Zwykle nie przeszkadza on się dzieciom świetnie bawić. Na pewno nie ma potrzeby łagodzenia krótkich napadów kaszlu występujących kilkakrotnie w ciągu dnia. Jeżeli kaszel suchy rzeczywiście pogarsza jakość życia, to można próbować go łagodzić. Najprościej zacząć od działań niefarmakologicznych (p. Niefarmakologiczne metody łagodzenia kaszlu oraz Farmakologiczne metody łagodzenia kaszlu).

W razie nieskuteczności metod niefarmakologicznych, w celu złagodzenia kaszlu można spróbować zastosować leki przeciwkaszlowe. Nie należy ich jednak podawać w przypadku intensywnych, ale bardzo rzadkich napadów kaszlu (np. 1-2 razy na dobę). Metody niefarmakologiczne będą w takim przypadku wystarczające.

W przebiegu kaszlu suchego nie należy podawać leków mukolitycznych (czyli upłynniających wydzielinę), po to, aby kaszel suchy zmienił się w mokry. Wbrew często powtarzanej opinii zmiana kaszlu suchego na mokry nie świadczy o poprawie stanu dziecka, jest to po prostu jedna z faz zakażenia.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Suchy kaszel u dziecka - leki i domowe sposoby

Produkty Pico

DexaPico to lek przeciwkaszlowy w postaci syropu .

Jest przeznaczony dla dzieci powyżej 2. roku życia do stosowania w stanach męczącego, suchego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych

Poznaj DexaPico

Powiązane Artykuły

Kaszel suchy i mokry u dziecka - jak odróżnić fazy kaszlu?

Zapalenie dróg oddechowych zwykle przebiega w kilku fazach...

czytaj więcej

Czy kaszel należy hamować? Jeżeli tak, to kiedy?

Generalnie warto łagodzić kaszel suchy, który wyraźnie pogarsza jakość życia...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły