Kaszel suchy i mokry u dziecka - jak odróżnić fazy kaszlu?

Zapalenie dróg oddechowych zwykle przebiega w kilku fazach. W pierwszej fazie dominują objawy podrażnienia, przede wszystkim górnych dróg oddechowych, co może się manifestować suchym kaszlem. W miarę utrzymywania się zapalenia błona śluzowa produkuje coraz więcej wydzieliny, a kaszel suchy stopniowo zmienia się w mokry (produktywny). Następnie w ciągu kolejnych dni infekcji mokry kaszel coraz rzadziej pojawia się w dzień, a zaczyna dominować w nocy i nad ranem.

Wielu rodziców ma problem z odróżnieniem mokrego i suchego kaszlu. Najgorszy jest pewien przejściowy moment. O kaszlu mokrym mówimy, gdy w jego trakcie słychać „odrywanie się” wydzieliny, czyli brzmienie kaszlu zmienia się w jego trakcie, niekiedy nawet pojawia się bulgoczący dźwięk. Jeżeli dziecko odpluwa lub połyka wydzielinę po kaszlu, to na pewno jest on mokry.

Najtrudniej jest ustalić rodzaj kaszlu u małych dzieci, ponieważ wiele z nich nie odpluwa plwociny przy mokrym kaszlu, ale ją połyka (zwłaszcza do ukończenia 5. roku życia). Dzieci często wtedy wymiotują, a rodzice obserwują w treści wymiotnej dużą ilość śluzu, niekiedy z wydzieliną ropną (co sugeruje mokry kaszel).

Nawet jeżeli nie słychać ewidentnego „odrywania się” wydzieliny, to często słychać specyficzny, rzężący dźwięk świadczący o obecności wydzieliny (jest to kaszel mokry).

Odróżnienie rodzaju kaszlu jest istotne, ponieważ od tego zależy wybór leków (p. Jak postępować w przypadku kaszlu suchego?, Jak postępować w przypadku kaszlu mokrego? i Czy kaszel należy hamować? Jeżeli tak, to kiedy?).

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Kaszel suchy i mokry u dziecka - jak odróżnić fazy kaszlu?

Produkty Pico

HeliPico to lek w postaci syropu do stosowania w przypadku mokrego kaszlu.

Helipico to preparat roślinnego pochodzenia. W jego skład wchodzi suchy wyciąg z liści bluszczu pospolitego, który odpowiada za działanie wykrztuśne. Skutecznie pomaga w redukowaniu mokrego kaszlu.

Poznaj HeliPico

Powiązane Artykuły

Przyczyny kaszlu u dzieci i jak radzić sobie z odruchem kaszlowym

Kaszel oczyszcza drogi oddechowe z obcych ciał, bakterii, substancji drażniących,śluzów i płynów...

czytaj więcej

Czy istnieje brzydki kaszel? - poznaj różne rodzaje kaszlu u dzieci

Często rodzice mówią lekarzowi, że „dziecko brzydko kaszle”, co każdy rozumie inaczej...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły