Czy kaszel należy hamować? Jeżeli tak, to kiedy?

Generalnie warto łagodzić kaszel suchy, który wyraźnie pogarsza jakość życia. Sam kaszel zwykle nie jest szkodliwy dla zdrowia, chyba że ze względu na swoje nasilenie utrudnia dziecku oddychanie (co może się zdarzyć w przebiegu krztuśca). To, na ile kaszel pogarsza jakość życia, jest kwestią bardzo indywidualną. Zwykle nie przeszkadza on dzieciom świetnie się bawić. Na pewno nie ma potrzeby łagodzenia krótkich napadów kaszlu występujących kilkakrotnie w ciągu dnia. Jeżeli natomiast kaszel suchy rzeczywiście pogarsza jakość życia, to można próbować go łagodzić.

W razie nieskuteczności metod niefarmakologicznych można spróbować zastosować leki przeciwkaszlowe. Nie należy hamować kaszlu wilgotnego, produktywnego, który rzeczywiście prowadzi do oczyszczenia dróg oddechowych. Blokowanie takiego kaszlu powoduje zalegania wydzieliny i teoretycznie może pogorszyć przebieg choroby.

U niemowląt i młodszych dzieci kaszel w przebiegu zakażenia dróg oddechowych prawie zawsze jest wilgotny, zatem na ogół nie należy go hamować. Z drugiej strony nawet produktywny kaszel można próbować złagodzić w godzinach nocnych, jeżeli wyraźnie wpływa na sen dziecka. W praktyce jest to niezwykle trudne i większość dzieci z ostrą chorobą intensywnie kaszle w nocy mimo wysiłków rodziców i lekarza (na szczęście ten okres trwa krótko). Sen jest ważny dla procesu zdrowienia, a niewyspanie dodatkowo pogarsza nastrój dziecka, który i tak jest już zły z powodu samej choroby.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Czy kaszel należy hamować? Jeżeli tak, to kiedy?

Produkty Pico

DexaPico to lek przeciwkaszlowy w postaci syropu .

Jest przeznaczony dla dzieci powyżej 2. roku życia do stosowania w stanach męczącego, suchego kaszlu różnego pochodzenia, niezwiązanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych

Poznaj DexaPico

Powiązane Artykuły

Przyczyny kaszlu u dzieci i jak radzić sobie z odruchem kaszlowym

Kaszel oczyszcza drogi oddechowe z obcych ciał, bakterii, substancji drażniących,śluzów i płynów...

czytaj więcej

Uciążliwy kaszel u dziecka - kiedy może być groźny?

Sam kaszel na ogół nie jest groźny (może poza krztuścem, który może istotnie zaburzać oddychanie)...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły