Uciążliwy kaszel u dziecka - kiedy może być groźny?

Sam kaszel na ogół nie jest groźny (może poza krztuścem, który może istotnie zaburzać oddychanie). Jest to odruch obronny i po prostu objaw wskazujący, że coś się dzieje w układzie oddechowym (p. Co to jest kaszel? Jakie są jego najczęstsze przyczyny?).

Kaszel u dziecka jest natomiast uciążliwy, może nawet sprawiać ból i fizycznie wyczerpywać chore dziecko. Może utrudniać pojenie i karmienie, często nasilając w ten sposób ogólne rozdrażnienie („nie dość, że chory, to jeszcze głodny”). Kaszel negatywnie wpływa na sen dziecka i innych członków rodziny, wyniki w nauce (przeszkadza nauczycielom w szkole) oraz uczestnictwo w zabawach. Intensywnie kaszlące dziecko może nawet wymiotować. Wymioty wywołane kaszlem same z siebie nie są niepokojące i nie powinny powodować odwodnienia, ponieważ zwykle pomiędzy epizodami kaszlu i wymiotów dziecko można normalnie napoić.

Kaszlące dziecko rozpyla kropelki śliny, które są świetnym nośnikiem wirusów, i zaraża w ten sposób inne osoby w otoczeniu. Warto nauczyć dziecko, aby zasłaniało usta przy kaszlu, najlepiej przedramieniem lub łokciem. Można to oczywiście robić dłonią, jednak tę dłoń z wirusami wykorzystuje się później do różnych czynności, na przykład do witania się z innymi ludźmi, co sprzyja dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia. Generalnie mycie rąk ogranicza rozprzestrzenianie się zakażenia.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Uciążliwy kaszel u dziecka - kiedy może być groźny?

Przeczytaj też

Przyczyny kaszlu u dzieci i jak radzić sobie z odruchem kaszlowym

Kaszel oczyszcza drogi oddechowe z obcych ciał, bakterii, substancji drażniących,śluzów i płynów...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Kaszel bez powodu u dziecka - czy kaszel zawsze oznacza infekcję?

Kaszel jest podstawowym mechanizmem obronnym dróg oddechowych...

czytaj więcej

Kaszel w ostrym zakażeniu dróg oddechowych

Kaszel występuje w przebiegu praktycznie każdego infekcyjnego zapalenia dróg oddechowych...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły