Czym jest poinfekcyjna nadreaktywność oskrzeli?

Każde zapalenie dróg oddechowych, w tym oskrzeli (p. Co to jest ostre zapalenie oskrzeli? Czy należy się go bać?), powoduje uszkodzenie błony śluzowej. Błona śluzowa staje się wtedy nadmiernie wrażliwa na różne bodźce. Można to porównać do nadmiernej wrażliwości uszkodzonej skóry, na przykład po urazie lub oparzeniu. Nawet niewielkie bodźce dotykowe mogą wywołać wtedy ból skóry.

Nadreaktywność, czyli nadwrażliwość oskrzeli, manifestuje się występowaniem kaszlu w odpowiedzi na wysiłek fizyczny (u małego dziecka takim wysiłkiem jest np. karmienie czy raczkowanie), wdychanie powietrza o zmienionej temperaturze (np. wyjście zimą z cieplejszego pomieszczenia na zewnątrz) lub wilgotności (zwłaszcza suchego), narażenie na dym lub inne substancje drażniące, rozgrzanie ciała (kaszel często występuje po gorącej kąpieli). Sytuacja taka może się utrzymywać długo, w skrajnych sytuacjach nawet do 3 miesięcy. W przypadku dziecka, które chodzi do żłobka lub przedszkola i często zapada na zapalenia dróg oddechowych, rodzice mogą mieć wrażenie, że dziecko kaszle cały czas. Najpierw występuje bowiem kaszel związany z infekcją, a następnie przez kilka tygodni utrzymuje się kaszel związany z poinfekcyjną nadreaktywnością oskrzeli. I tak aż do kolejnej infekcji.

Tłumienie kaszlu związanego z taką nadreaktywnością jest dość trudne, ponieważ kaszel nie występuje cały czas, podawanie typowych leków przeciwkaszlowych wydaje się zbędne. W razie napadu kaszlu można zastosować proste metody niefarmakologiczne, takie jak miód lub słodki syrop, czy nawet ciepły napój. Często zalecane w takich sytuacjach inhalacje nie zmniejszają dodatkowo kaszlu i nie przyspieszą jego ustąpienia.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Czym jest poinfekcyjna nadreaktywność oskrzeli?

Przeczytaj też

Uciążliwy kaszel u dziecka - kiedy może być groźny?

Sam kaszel na ogół nie jest groźny (może poza krztuścem, który może istotnie zaburzać oddychanie)...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Kaszel w ostrym zakażeniu dróg oddechowych

Kaszel występuje w przebiegu praktycznie każdego infekcyjnego zapalenia dróg oddechowych...

czytaj więcej

Przewlekłe zapalenie oskrzeli u dziecka - obawy towarzyszące chorobie

U dzieci nie rozpoznaje się przewlekłego zapalenia oskrzeli, w przeciwieństwie do dorosłych...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły