Ostre zapalenie oskrzeli - objawy, przebieg, rodzaje

Zapalenie oskrzeli jest często demonizowane, a także zupełnie niesłusznie traktowane jako wskazanie do włączenia antybiotyku. Na ogół choroba ta ma łagodny przebieg i naprawdę występuje często. Jeżeli w przebiegu infekcji przeziębieniowej pojawia się intensywny, produktywny (mokry) kaszel, słyszalny również w ciągu dnia, to można się spodziewać, że doszło do zapalenia oskrzeli. Prawdopodobieństwo to jest jeszcze większe, jeżeli kaszlowi towarzyszy ewidentny dyskomfort, a nawet ból. Wielu rodziców niewątpliwie przypomina sobie taką sytuację u siebie i u swoich dzieci. Lekarze, osłuchując dziecko, poszukują typowych dla zapalenia oskrzeli zmian, tzw. rzężeń lub furczeń. Często w danej chwili ich jednak nie słychać, na przykład jeżeli dziecko regularnie kaszle i akurat odkrztusiło wydzielinę z oskrzeli.

Zapalenie oskrzeli w większości przypadków (90%) ma etiologię wirusową, zatem na ogół nie wymaga zastosowania antybiotyku. Objawy ustępują samoistnie w ciągu 2-3 tygodni. Zatem rozróżnienie pomiędzy kaszlem w przebiegu przeziębienia oraz zapalenia oskrzeli nie jest tak naprawdę istotne, ponieważ leczenie jest podobne i nie mamy istotnego wpływu na czas ustępowania objawów. Podstawowym zadaniem rodziców oraz lekarza jest monitorowanie, czy w przebiegu zapalenia oskrzeli nie rozwija się zapalenie płuc (dzieje się to rzadko). Objawem tego powikłania jest przyspieszenie oddechu i zwiększony wysiłek oddechowy (wciąganie ścian klatki piersiowej). W takiej sytuacji zawsze konieczna jest wizyta u lekarza. Będzie ona też konieczna, jeżeli po kilku dniach trwania zakażenia pojawi się wysoka gorączka.

Należy też unikać kontaktu z dymem tytoniowym oraz innymi substancjami drażniącymi, ponieważ może to przedłużać oraz nasilać przebieg zapalenia oskrzeli.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Ostre zapalenie oskrzeli - objawy, przebieg, rodzaje

Przeczytaj też

Przyczyny kaszlu u dzieci i jak radzić sobie z odruchem kaszlowym

Kaszel oczyszcza drogi oddechowe z obcych ciał, bakterii, substancji drażniących,śluzów i płynów...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Przewlekłe zapalenie oskrzeli u dziecka - obawy towarzyszące chorobie

U dzieci nie rozpoznaje się przewlekłego zapalenia oskrzeli, w przeciwieństwie do dorosłych...

czytaj więcej

Czym jest poinfekcyjna nadreaktywność oskrzeli?

Każde zapalenie dróg oddechowych, w tym oskrzeli...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły