Szczekający kaszel u dziecka - czy należy się go obawiać?

Na początku należy wspomnieć, że sam szczekający kaszel nie jest groźnym objawem, ale zmusza do czujnej obserwacji dziecka pod kątem wystąpienia charakterystycznego świstu wdechowego lub charczenia, które wymagają zastosowania odpowiednich leków i wizyty u lekarza.

Rodzice bardzo często przejmują terminologię stosowaną przez lekarzy, a jednym z przykładów może być właśnie określenie „kaszel szczekający”. Niestety wielu rodziców błędnie używa go do określenia każdego urywanego, suchego kaszlu. Szczekanie zwykle kojarzy się nam z psem, jednak tak naprawdę tzw. szczekający kaszel nie przypomina szczekania psa. Jego charakter dużo lepiej oddaje angielski termin, który przyrównuje go z odgłosami wydawanymi przez fokę (również zwanymi szczekaniem).

W polskiej medycynie określenie „kaszel szczekający” jest zarezerwowane dla choroby zwanej „podgłośniowym zapaleniem krtani”. Doświadczony lekarz (a także rodzic, którego dziecko przebyło zapalenie krtani) na podstawie takiego kaszlu potrafi bardzo trafnie rozpoznać podgłośniowe zapalenie krtani. Choroba ta bywa groźna dla młodszych dzieci, ponieważ niekiedy prowadzi do zwężenia dolnej części krtani, którego głównym objawem jest charakterystyczny świst wdechowy nasilający się przy płaczu lub wysiłku. Na szczęście u starszych dzieci rzadko dochodzi do takiego zwężenia. Rodzice często wiedzą, czy ich dziecko ma predyspozycję do cięższego przebiegu zapalenia krtani, zwykle też dostają od lekarza instrukcję, jak mają postępować w przypadku wystąpienia jego objawów.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Szczekający kaszel u dziecka - czy należy się go obawiać?

Przeczytaj też

Czym jest kaszel psychogenny i nawykowy u dzieci?

Kaszel nawykowy i kaszel psychogenny stanowią odmienne zaburzenia, które mają jednak cechę wspólną...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Przyczyny kaszlu u dzieci i jak radzić sobie z odruchem kaszlowym

Kaszel oczyszcza drogi oddechowe z obcych ciał, bakterii, substancji drażniących,śluzów i płynów...

czytaj więcej

Nawracający kaszel u dziecka

Nawracający kaszel bez świszczącego oddechu występuje powszechnie, zwłaszcza u dzieci...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły