Czym jest kaszel psychogenny i nawykowy u dzieci?

Kaszel nawykowy i kaszel psychogenny stanowią odmienne zaburzenia, które mają jednak cechę wspólną. Jest nią brak tzw. organicznej, chorobowej przyczyny w obrębie dróg oddechowych. Można je porównać z często obserwowanymi tikami. Niektóre dzieci próbują zwracać w ten sposób na siebie uwagę.

Kaszel nawykowy ma charakter suchy, niedrażniący i powtarzający się, często utrzymuje się długo po ustąpieniu przeziębienia. Kaszel psychogenny i nawykowy zwykle nasila się w obecności rodziców i nauczycieli. Tradycyjnie podaje się, że oba rodzaje kaszlu nie występują w nocy. Ukryta przyczyna może być związana z celem, jaki pacjent chce osiągnąć, kaszląc (np. nieobecność w szkole).

Nieorganiczną przyczynę kaszlu sugeruje:

  • niepokojący otoczenie kaszel dziwaczny, szczekający (gęgający)
  • kaszel, którego nasilenie wyraźnie się zwiększa, kiedy dziecko jest obiektem zainteresowania otoczenia, a zmniejsza – kiedy dziecko koncentruje się na innej aktywności oraz w czasie snu
  • całkowita obojętność dziecka wobec kaszlu, który bardziej przeszkadza otoczeniu

Kaszel nawykowy i psychogenny jest z reguły tak uciążliwy, że rodzice wielokrotnie zwracają się o pomoc do lekarza. Podstawowym zadaniem lekarza jest wykluczenie innych, najczęstszych przyczyn kaszlu. W leczeniu kaszlu psychogennego pomocna może być psychoterapia wpływająca na zmianę zachowania dziecka. Nawet prosta terapia oparta na sugestii może prowadzić do ustąpienia kaszlu w ciągu 15-30 minut u 95% dzieci. W przebiegu terapii w celu złagodzenia podrażnienia gardła należy na przykład pić letnią wodę lub wdychać rozpyloną wodę z inhalatora.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Czym jest kaszel psychogenny i nawykowy u dzieci?

Przeczytaj też

Uciążliwy kaszel u dziecka - kiedy może być groźny?

Sam kaszel na ogół nie jest groźny (może poza krztuścem, który może istotnie zaburzać oddychanie)...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Czy istnieje brzydki kaszel? - poznaj różne rodzaje kaszlu u dzieci

Często rodzice mówią lekarzowi, że „dziecko brzydko kaszle”, co każdy rozumie inaczej...

czytaj więcej

Nawracający kaszel u dziecka

Nawracający kaszel bez świszczącego oddechu występuje powszechnie, zwłaszcza u dzieci...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły