Jak postępować w przypadku kaszlu mokrego?

Jeżeli kaszel jest wilgotny, należy zastosować metody, które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej ewakuację. Do tego przede wszystkim potrzebna jest woda, dlatego należy zadbać o to, aby dziecko z wilgotnym kaszlem dużo piło. Często takie postępowanie zapewnia odpowiednie upłynnienie wydzieliny i nie ma potrzeby stosowania leków mukolitycznych (czyli upłynniających wydzielinę śluzową [p. Jakie można stosować preparaty mukolityczne lub wykrztuśne?]).

Jednak jeżeli dziecko kaszle wilgotno, słychać lub czuć rękami wydzielinę rzężącą w drogach oddechowych, lecz nie może się ona „oderwać”, to kaszel staje się coraz bardziej męczący, lecz nie spełnia swojej funkcji, czyli nie oczyszcza dróg oddechowych. Wówczas można podać lek mukolityczny, który poprzez rozrzedzenie wydzieliny ułatwi jej „oderwanie” i odkrztuszenie, lepiej oczyści drogi oddechowe i ostatecznie może zmniejszyć częstość kaszlu. Dziecko będzie kaszleć rzadziej, ale „porządnie”. W fazie wilgotnego kaszlu, zwłaszcza jeżeli stosujemy leki mukolityczne, należy zachęcać dziecko do częstszego kaszlu i usuwania wydzieliny z dróg oddechowych.

Jeżeli w czasie kaszlu wydzielina ewidentnie „się odrywa”, to należy zachować ostrożność w podawaniu leku mukolitycznego, ponieważ może on nieco zwiększyć ilość wydzieliny, dając odwrotny skutek (czyli zwiększy intensywność kaszlu). Odpowiednie nawodnienie (podawanie większej ilości płynów do picia) często wystarczy do odpowiedniego upłynnienia wydzieliny.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Produkty Pico

HeliPico to lek w postaci syropu do stosowania w przypadku mokrego kaszlu.

Helipico to preparat roślinnego pochodzenia. W jego skład wchodzi suchy wyciąg z liści bluszczu pospolitego, który odpowiada za działanie wykrztuśne. Skutecznie pomaga w redukowaniu mokrego kaszlu.

Poznaj HeliPico

Powiązane Artykuły

Jak odróżnić fazy kaszlu (kaszel suchy i mokry)?

Zapalenie dróg oddechowych zwykle przebiega w kilku fazach...

czytaj więcej

Jak postępować w przypadku kaszlu suchego?

Kaszel suchy na ogół występuje w pierwszej i ostatniej fazie zakażenia...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły