Czy jest możliwe, że kaszlące dziecko rano nie miało zmian osłuchowych, a wieczorem ma zapalenie oskrzeli lub płuc?

Tak, jak najbardziej jest to możliwe. Najczęściej dzieje się tak, gdy dziecko przed osłuchiwaniem porządnie odkaszlnie wydzielinę. Skutkiem tego przez jakiś czas drogi oddechowe pozostają czyste i lekarz nie usłyszy żadnych zmian typowych na przykład dla zapalenia oskrzeli.

U małych dzieci infekcja rozwija się niekiedy szybko. W ciągu kilku lub kilkunastu godzin może się rozszerzyć z górnych dróg (czyli nosa, gardła) na dolne drogi oddechowe (krtań, tchawica, oskrzela i płuca). Może być tak, że pierwszy lekarz nie słyszał żadnych zmian w układzie oddechowym, a drugi, badając dziecko po kilku godzinach, już je usłyszy. Nie da się jednak zapobiec rozszerzeniu zakażenia wirusowego z górnych dróg oddechowych na dolne.

Istnieją tzw. nietypowe zapalenia płuc, w których zmian często nie słychać w słuchawce, a zapalenie płuc można rozpoznać dopiero na podstawie zdjęcia RTG. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, ponadto na ogół występują również inne objawy typowe dla zapalenia płuc, takie jak gorączka, przyspieszony i pogłębiony oddech, wysiłek oddechowy (widać pracę dodatkowych mięśni, wciąganie przestrzeni międzyżebrowych), głośny oddech (zwłaszcza świszczący), pogorszenie apetytu i niechęć do picia, apatia lub zmiana zachowania.

Artykuł przygotował: Dr n. med. Piotr Sawiec

Przeczytaj też

Co to jest ostre zapalenie oskrzeli? Czy należy się go bać?

Zapalenie oskrzeli jest często demonizowane, a także zupełnie niesłusznie traktowane jako wskazanie do włączenia antybiotyku...

czytaj więcej

Powiązane Artykuły

Czy na podstawie rodzaju kaszlu można podejrzewać rodzaj choroby?

W niektórych przypadkach jest to możliwe...

czytaj więcej

Kaszel w przebiegu ostrego zakażenia dróg oddechowych

Kaszel występuje w przebiegu praktycznie każdego infekcyjnego zapalenia dróg oddechowych...

czytaj więcej
zobacz wszystkie artykuły